עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון

למידה אירגונית

28/11/2019 11:46
Alon Hochberg

שאלה מס' 1: מדוע ישנן בעיות בתחקירים בצה"ל?

צבא ההגנה לישראל הינו אירגון ענק והיררכי המכיל אלפי מפקדים וחיילים,בצה"ל נהוג לתחקר אירועים חריגים אשר אינם התבצעו באופן תקין על מנת להפיק מהם לקחים להמשך. מירב המקרים אותם מתחקרים בצה"ל הם התרחשויות שליליות ומסכנות חיים, ,ומטרתו העיקרית של התחקיר הינו הבנה הגורם לאירוע והסקת מסקנות להמנע ממצב זה בהמשך. תחקירים נערכים בכל עת בצבא, בעת לחימה,הכשרה ובשוטף.בדו"ח מבקר המדינה, וגם בדו"חות בקרה פנימיים של הצבא הוזכר כי תהליכי התחקור והפקת הלקחים מן התחקירים בצה"ל לוקים בחסר. אף, בשנת 2012 קבע מבקר צה"ל, כי קיימים ליקויים רבים באופן עריכת התחקיר הפנימי בצבא, וכן ליקויים בדיווח בזמן אמת על אירועים.
אני מאמין שישנה תחלופה גבוהה של תפקידים ואנשים, המתחקרים מתחלפים ואינם מספיקים לסיים את תהליך הפקדת הלקחים מהתחקירים. בנוסף, בדרך כלל המתחקרים הינם אנשים צעירים וחסרי ניסיון וקיים חוסר בקצינים ותיקים בעלי ניסיון בתחום.
כמו כן, המבנה הארגוני של צה"ל גורם לכך שאירועים רבים אינם מדווחים בזמן או אינם מדוחים כלל מחשש לעונשים. המבנה הארגוני של צה"ל הינו מאוד היררכי . המשמעת הנוקשה והסכנה מענישה מניעה חיילים לעיתים בעיוות האמת והסתרת מידע ובכך נפגע איכות התחקירים.
לדעתי צה"ל יכול להשתמש בגוף חיצוני למטרות תחקירים וכך לצמצם את הבעיוות.

שאלה מס' 2:
המפעילים פעלו בניגוד להנחיות וגרמו לנזק. המפעילים כיבו על דעת עצמם את גלאי מפלס הנוזלים שתפקידו למנוע את זליגת החומר.
לדעתי, המפעילים היו צריכים להתייעץ עם דרג בכיר יותר ולהתריא על התראות שווא רבות.צהל הוא גוף הירכי ותמיד יש את מי לעדכן ועם מי להתייעץ.
אך עם זאת, אין זה הוגן להעניש את המפעילים, יש להשתמש במקרה שקרה על מנת ללמד ולחנך את המפעילים וולהסיק מסקנות על מנת למנוע מקרה זה בשנית.
כאשר המפעילים החליטו על דעת עצמם כיצד לפעול, הם גרמו נזק ועל כן יש לחדד את הנהלים ולהסביר לכל העובדים במפעל ולהפיץ את המסקנות לכלל העובדים כך שאם תקרית כזו או דומה לה תחזור על עצמה, ידעו כלל העובדים כיצד יש לנהוג וימנעו נזקים עתידיים.
ביצוע של תחקור יעיל, והפצת הלקחים לכלל הגורמים יאפשר למידה בארגון והימנעות ממצב זה בעתיד.
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: